Posted on

بررسی آخرین حریف پرسپولیس در لیگ هجدهم؛ از کسب تنها دو برد در نیم فصل دوم تا پنج شکست مقابل بالانشین های لیگ

کورس قهرمانی لیگ برتر به هفته پایانی این مسابقات کشیده شد.

طرفداری – هفته بیست و نهم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران، با تساوی تیم های بالانشین به پایان رسید تا فاصله امتیازی پرسپولیس و سپاهان در بالای جدول همچنان حفظ شود.

با نتایج و اتفاقاتی که در هفته بیست و نهم رخ داد، استقلال و پدیده از کورس قهرمانی خارج شدند و تنها یکی از دو تیم پرسپولیس و سپاهان می توانند قهرمانِ هجدهمین دوره مسابقات لیگ برتر شوند. سپاهان در ورزشگاه نقش جهان اصفهان پذیرای تیم سقوط کرده استقلال خوزستان خواهد بود و برای اینکه همچنان امیدوار به کسب ششمین قهرمانی خود در رقابت های لیگ برتر باشد، محکوم به پیروزی برابر این تیم آبی پوش خواهد بود. بردی که با توجه به شرایط دو تیم و میزبانی شاگردانِ قلعه نویی در ورزشگاه خانگی شان، زیاد دور از دسترس به نظر نمی رسد. اما با برد پرگل در این دیدار نیز، سپاهان را نمی توان قهرمان لیگ دانست؛ آن ها تنها در صورتی می توانند به قهرمانی فصل 98-97 لیگ برتر دست یابند که پرسپولیس حتما در جم و برابر تیم پارس جنوبی، متحمل شکست شود. به این بهانه قصد بررسی تیمِ پارس جنوبی جم، آخرین حریف پرسپولیسی ها در لیگ برتر این فصل را خواهیم داشت.

شرایط کلی و شاخص ترین بازیکنان پارس جنوبی

پارس جنوبی تا پایان هفته بیست و نهم لیگ برتر ایران با کسب 30 امتیاز و تفاضل گلِ 4- در جایگاه دوازدهم جدول رده بندی این مسابقات قرار گرفته است. ماحصل کار بازیکنان پارس جنوبی تا یک هفته مانده به پایان این رقابت ها، 7 برد، 9 تساوی و 13 شکست بوده است. محمد نوری با 5 گل بهترین گلزن زردپوشان جمی به حساب می آید و روح الله سیف اللهی با 4 گل و 4 پاس گل نیز تاثیرگذارترین بازیکن این فصل تیم تارتار شناخته می شود. همچنین حسین پورامینی، هافبک این تیم با 2413 دقیقه بیشترین دقایق حضور در زمین را برای پارس جنوبی داشته و پس از او حامد نورمحمدی و مجتبی لطفی با 2070 دقیقه در رده های بعدی قرار گرفته اند.

روح الله سیف اللهی بازیکن پارس جنوبی جم
کسب 5 برد از 14 مصاف خانگی

شاگردان مهدی تارتار از نظر کسب امتیازات خانگی، تیم ششم لیگ برتر فوتبال ایران در هجدهمین دوره این مسابقات به حساب می آیند. پارس جنوبی تنها 5 بار توانسته در خانه به پیروزی برسد که یکی از این بردها برابر تیم استقلال تهران در هفته چهارم بوده است. پس از استقلال، پارس جم برابر تیم های نفت مسجد سلیمان در هفته دوم، پیکان در هفته دوازدهم، نساجی مازندران در هفته هجدهم و سرانجام استقلال خوزستان در هفته بیست و چهارم به پیروزی در جم دست یافته است. بهترین برد خانگی آن ها نیز برابر پیکان بوده که پارس جم با نتیجه 3-0 موفق به شکست این تیم شده است. بدین ترتیب، زردپوشان پارس جنوبی در بازی های خانگی خود آمار 5 برد، 6 تساوی و 3 شکست را به ثبت رسانده اند. 9 تیم توانسته اند با امتیاز (مساوی یا برد) از ورزشگاه تختی جم خارج شوند و پرسپولیس اگر در این دیدار شکستی را متحمل نشود، دهمین تیم لیگ برتر از این حیث به حساب خواهد آمد.

کم خطر مقابل مدعیان لیگ

پارس جنوبی تا قبل از دیدار برابر پرسپولیس در هفته پایانی، 9 بار مقابل 5 تیم بالانشین لیگ هجدهم بازی کرده است. در این 9 بازی، پارس جم تنها به یک پیروزی دست یافته که آن هم همانطور که در قسمت قبل گفته شد مقابل استقلال و شاگردان وینفرد شفر در هفته چهارم به دست آمده است. پارسی ها آن بازی را با گل به خودی آرمین سهرابیان به سود خود خاتمه دادند. آمار کلی تقابل های این تیم مقابلِ پنج تیم بالانشین رقابت های لیگ، 1 برد، 3 تساوی و 5 شکست بوده است.

نتایج پارس جنوبی مقابل 5 تیم بالانشین لیگ:

هفته چهارم: پارس جنوبی 1-0 استقلال

هفته ششم: پارس جنوبی 2-2 سپاهان

هفته هشتم: پارس جنوبی 1-1 پدیده

هفته چهاردهم: پارس جنوبی 0-1 تراکتورسازی

هفته پانزدهم: پرسپولیس 3-1 پارس جنوبی

هفته نوزدهم: استقلال 2-0 پارس جنوبی

هفته بیست و یکم: سپاهان 1-0 پارس جنوبی

هفته بیست و سوم: پدیده 1-0 پارس جنوبی

هفته بیست و نهم: تراکتورسازی 1-1 پارس جنوبی

دیدار پارس جنوبی جم 1-0 استقلال تهران
عملکرد نیم فصل دوم پارس جنوبی

شاگردان تارتار عملکرد ضعیف تری در نیم فصل دوم لیگ برتر نسبت به 15 بازی نیم فصل نخست داشته اند. پارس جنوبی در نیم فصل نخست توانسته بود 5 برد، 4 مساوی و 6 شکست و مجموع 19 امتیاز را در نیم فصل نخست کسب نماید که این آمار در نیم فصل دوم کاهش چشمگیری داشته است. نماینده استان بوشهر در 14 دیدار خود در نیم فصل دوم، صاحب 2 برد، 5 مساوی و 7 شکست شده است. این تیم در دیدارهای خانگی خود نیز عملکرد خوبی در نیم فصل دوم نداشته و مقابل ماشین سازی و ذوب آهن در خانه شکست خورده و برابر تیم هایی چون سپیدرود، فولاد و سایپا در ورزشگاه تختی جم تن به مساوی داده است. دو پیروزی این تیم هم یکی در هفته هجدهم برابر نساجی مازندران با حساب 3-1 و دیگری مقابل استقلال خوزستان در هفته بیست و چهارم با نتیجه 2-1 بوده است.

مهدی تارتار سرمربی تیم پارس جنوبی جم
عملکرد گلرهای تیم پارس جنوبی

در جدول کلین شیت های لیگ برتر هم دروازه بان های پارس جنوبی آمار خوبی را از خود به ثبت نرسانده اند. رحمان احمدی گلر سرشناس این تیم در 15 بازی در چارچوب دروازه پارس جم قرار داشت و تنها موفق به ثبت 4 کلین شیت شد. احمد گوهری، دیگر گلر این فصل پارس جنوبی بوده که 14 بار وظیفه حراست از دروازه این تیم را برعهده داشته تنها 3 کلین شیت از این دروازه بان در لیگ هجدهم به ثبت رسیده است. هم رحمان احمدی و هم گوهری نتوانسته اند عملکرد مطمئنی در این فصل از رقابت های لیگ برتر از خود نشان دهند؛ به طوری که رحمان احمدی در طول این 15 بازی، 8 اشتباه فردی تاثیرگذار داشته و گوهری نیز 40% از شوت هایی که به سمت دروازه اش روانه شده را گل خورده است.

رحمان احمدی، گلر سرشناس پارس جنوبی جم
تقابل پرسپولیس در ورزشگاه تختی جم

سرخپوشان پایتخت تنها یک بار در شهر جم به مصاف شاگردان مهدی تارتار رفته اند که آن بازی هم با برد 1-0 پرسپولیس به پایان رسید. دیداری که البته حواشی خاص خود را نیز به همراه داشت؛ از جمله از دست دادن ضربه پنالتی توسط محسن فروزان که تا مدت نَقل محافل خبری بود. شایان مصلح در دقیقه 96 توانست گل برتری پرسپولیس را به ثمر برساند تا شاگردان برانکو به یک برد ارزشمند خارج از خانه در لیگ هفدهم دست یابند.

اولین تقابل پارس جنوبی و پرسپولیس در ورزشگاه تختی جم
نتیجه گیری

در این یادداشت به بررسی آخرین حریف پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر پرداختیم. حریفی که همانطور که گفته شد تنها در 5 بازی از 14 دیدار خانگی اش توانسته به برد دست یابد و در مقابل پنج تیم بالانشین لیگ هم به نوعی کبریتی کم خطر به حساب آمده است. از سوی دیگر تیم تحت هدایت برانکو ایوانکوویچ در 4 بازی متوالی خود در لیگ برتر به پیروزی دست نیافته است و از همین رو انتقادات زیادی بخصوص به خط حمله و بازیکنان هجومی این تیم همچون علی علیپور و سیامک نعمتی وارد بوده است. تعارف دیگر مدعیان قهرمانی در هفته های گذشته سبب شده تا پرسپولیس همچنان بخت اول و اصلی قهرمانی به حساب آید. برانکو در راس کادر فنی سرخپوشان به خوبی می داند که باید با یک بازی منطقی، حساب شده و با امتیاز از شهر جم و تقابل با تیم پارس جنوبی خارج شود تا بتواند به هت تریک قهرمانی در لیگ برتر ایران دست یابد. پرسپولیسی ها به هیچ وجه نمی خواهند اتفاقات اولین دوره لیگ برتر که استقلال تهران نیز شرایطی مشابه با پرسپولیس لیگ هجدهم را داشت، تکرار شود. دیداری که استقلال برابر ملوان بندر انزلی قرار گرفت و با یک مساوی هم می توانست فاتح اولین دوره لیگ برتر ایران شود؛ ولی در روزی که آبی ها بخت های مسلم گلزنی فراوانی را از دست دادند، با شکست برابر ملوان، به نوعی جام قهرمانی را تقدیم رقیب دیرینه خود، پرسپولیس نمودند.

منبع : طرفداری